Spis roślin/ Stokrotka Pospolita

STOKROTKA POSPOLITA

Stokrotka pospolita – czyni cerę świetlistą

Bellis perennis – nazwa łacińska

Rodzina: Astrowate

Gatunek: Bylina

Nazwy w innych językach :

common daisy  – po angielsku; Gänseblümchen – po niemiecku; sedmikráska – po czesku; sedmokráska – po słowacku; Marguerite – po francusku; Margarita – po hiszpańsku;

Inne nazwy stokrotki :

cziczka polowa, kokoszki, sierotka, wojcieszki, stokroć, kwiat księżycowy, kwiat poranny, kwiaty deszczowe, róże letnie, oko dnia

Stokrotka pospolita rośnie niemal na każdym terenie łąkowym, jest jednym z najbardziej znanych gatunków roślin w Europie Środkowej i Północnej, można ją również spotkać w Ameryce Północnej i Południowej, na Maderze, Nowej Zelandii, Australii, Hawajach i na Azorach. Stokrotka preferuje pastwiska, trawniki parkowe i ogrody o żyznym podłożu, zarośnięte nasypy kolejowe. Ponieważ Bellis perennis jest rośliną spichrzową , zimuje w śniegu. 

Stokrotka była jedną z najczęściej używanych roślin leczniczych od czasów starożytnych . Potwierdza to  przykład rzymskiego uczonego z I wieku, Pliniusza Starszego. Na łąkach użytkowanych rolniczo jest także wskaźnikiem zagęszczenia gleb oraz nadmiernej eksploatacji łąk i pastwisk. Stokrotka kwitnie od pierwszych dni wiosny do jesieni. Spód białych kwiatów może mieć kolor od czerwonawego do fioletowego – jest to wyraźnie widoczne w nocy, gdy stokrotka zamyka się.

Surowiec zielarski:

Surowcem jest ziele lub sam kwiat (koszyczek) stokrotki, po zebraniu roslnę należy wysuszyć w temp. do 40o C.

Substancje czynne:

Stokrotki pospolite są bogate w minerały, takie jak potas, wapń i magnez oraz pierwiastki śladowe, takie jak żelazo. Zawierają również witaminy A, C i E, zawierają również olejki eteryczne, saponinę bajogeninową, substancje gorzkie, garbniki i śluz.

Działanie:

Przeciwbólowe , przeciwzapalne, przeciwkaszlowe, łagodzące zapalenie błon śluzowych, trawienne (wspomaga trawienie), zmiękczające (zmiękcza skórę), wykrztuśne (wspomaga odkrztuszanie) , rakotwórcze (spowalnia rozwój raka), przeczyszczające , okulistyczne (choroby oczu),  spazmolityczne, tonizujące.

Można  również użyć stokrotki do szybkiego leczenia ukąszeń owadów itp. wystarczy rozgnieść świeży liść i wetrzeć świeży sok w dotknięty obszar lub po prostu przyłożyć zmiażdżony liść do rany.

Zastosowanie:

Medycyna ludowa i fitoterapia :

zaburzenia przemiany materii, choroby zakaźne, zatrucia, zaparcia, schorzenia skórne, kamica moczowa, stany zapalne układu moczowego, obrzęki, dna, reumatyzm, nieżyt żołądka i jelit, kaszel, nadciśnienie, skąpomocz, pękanie naczyń krwionośnych.

Kosmetyka:

ZEWNĘTRZNIE (okłady infuzyjne, zmiażdżone liście, płukanki, balsam):

  • choroby skóry – trądzik, łuszczyca, egzema, liszaj, owrzodzenia skóry, stłuczenia i owrzodzenia podudzi (jak najwięcej rozgniecionego kwiatu)
  • skóra wrażliwa zaburzona – balsam
  • drobne rany i urazy skóry
  • dodatek do kapieli

Ogród:

Stokrotki można wykorzystać jako rośliny rabatowe na rabaty w naturalnych ogrodach.

Kuchnia:

Młode liście tej rośliny nadają się  do koktajli, sałatek z dzikich ziół i zup. Popularnym zastosowaniem jest również marynowanie okrągłych pąków kwiatowych w occie, a następnie używanie ich jako składnika przyprawowego. Stokrotkami można również dekorować stół czy kanapki. Smakują lekko orzechowo.

Weterynaria:

odwar ze stokrotek święconych w oktawę Bożego Ciała podawano do picia krowom po ocieleniu i w razie choroby

Działania uboczne i przeciwwskazania

Należy  unikać  nadmiernego spożycia stokrotek ze względu na zawartość saponin.

Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi tutaj przepisami i metodami wykorzystania stokrotki pospolitej:

herbata , odwar z korzenia, nalewka, galaretka, syrop, masło

Źródła:

Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniecki, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stokrotka_pospolita

Monika Kujawska, Łukasz Łuczaj, Joanna Sosnowska, Piotr Klepacki ,, Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych, Słownik Adama Fischera”, Łódź 2014

https://de.wikipedia.org/wiki/G%C3%A4nsebl%C3%BCmchen

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Verified by MonsterInsights