Bylica Boże Drzewko – specjalista od regeneracji wątroby
Artemisia abrotanum – nazwa łacińska
Rodzina: Astrowate
Gatunek: Bylica
Pochodzi z Europy Wschodniej oraz Kaukazu, Zakaukazia i Turcji. Wytrzymuje bez większych szkód ujemne temperatury, dochodzące nieraz do -30 °C. W dobrych warunkach, na glebach suchych, mocno próchniczych i na słonecznych stanowiskach, boże drzewko może dorastać do 1,5 metra wysokości. Tworzy silnie rozgałęzione krzaki.
Nazwy w innych językach :
Southernwood – po angielsku; Eberraute – po niemiecku; Pelyněk brotan – po czesku; L’aurone ou citronnelle – po francusku;
Inne nazwy Bylica Boże Drzewko:
drzewko Panny Maryi,
Roślinę tę lubiano sadzić w ogródkach wiejskich i klasztornych.
Surowiec zielarski:
to ziele – herba abrotani, zbiera sie w lipcu lub sierpniu zakwitające szczyty pędów i suszy w temperaturze do 35°C
Substancje czynne:
hydroksykumaryny (eskuletyna, herniaryna, izofraksydyna, skopoletyna, umbeliferon), flawonoidy związane glikozydowo (kwercetyna, rutyna, artemisetyna), wolne flawonole, garbniki pirokatechinowe (4-6%), olejek eteryczny (2-2,5%; bogaty w tujon, 1,8-cyneol, linalol i kamfen), sole mineralne (8-9%), kwasy fenolowe (kawowy, chlorogenowy), gorycze (gorzkie laktony seskwiterpenowe: polistachina, wulgaryna), poliiny (poliacetyleny)
Działanie:
przejawia głównie działanie żółciopędne i ułatwiające przepływ żółci z pęcherzyka żółciowego do dwunastnicy. Wzmaga wytwarzanie soków trawiennych. Działa słabo moczopędnie, przeciwzapalnie oraz ściągająco, napotnie i przeciwrobacznie.
Zastosowanie:
Medycyna ludowa , fitoterapia:
Była stosowana w leczeniu niedrożności dróg oddechowych oraz w leczeniu owsicy u dzieci. Zielnik Backensa podaje, że „zioło to spalone, a popiół posmarowany olejem przywraca wzrost włosów osobie, której go brakuje.” Znana z działania odrobaczającego , była przyjmowana jako napar w celu wydalenia tasiemców . W przeszłości stosowano ją również jako środek owadobójczy i wytwarzano małe suszone bukiety, które odstraszały owady , mszyce i ćmy . Stosowano ją również jako środek pobudzający, tonizujący i ściągający. Miała pomóc w walce ze zmęczeniem i infekcjami. Polecano ją na przeziębienia i bóle brzucha.
Kosmetyka:
Ziele stosowane jest jako dodatek do kąpieli o działaniu wzmacniającym, poprawiających krążenie w skórze.
Ogród:
Roślina ta wymieniana była już w średniowieczu , w kapitularzu De Villisa , wśród polecanych roślin warzywnych.
Kuchnia:
Nadaje się na przyprawę oraz do konserwacji kiszonej kapusty i ogórków, dodaje sie do sosów, mięs i rosołu. Używa się jej w niewielkich ilościach do przyprawiania tłustej wieprzowiny i baraniny, pieczonej gęsi i kaczki, ale także do aromatyzowania ciast, twarogów, majonezów i sałatek.
Weterynaria:
Listeczki bożego drzewka podawano jeść krowie z chlebem, aby się jej mleko nie psuło, natomiast odwar podawano pić cielnej krowie, gdy się potłucze i zachodzi obawa, że może poronić.
Działania uboczne i przeciwwskazania
Przetwory z ziela bylicy bożego drzewka w zalecanych dawkach nie powodują odczynów szkodliwych dla zdrowia.
Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi tutaj przepisami i metodami wykorzystania Bylicy Bożego drzewka:
nalewka, napar, odwar, wyciąg na occie spożywczym, herbata
Jeżeli chcesz zobaczyć jak wygląda roślina to zapraszam
Źródła:
https://rozanski.li/402/bylica-boze-drzewko-artemisia-abrotanum-l-w-leczeniu-schorzen-watroby-i-pecherzyka-zlciowego/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bylica_bo%C5%BCe_drzewko
https://de.wikipedia.org/wiki/Eberraute
https://fr.wikipedia.org/wiki/Artemisia_abrotanum
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pelyn%C4%9Bk_brotan
Monika Kujawska, Łukasz Łuczaj, Joanna Sosnowska, Piotr Klepacki ,, Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych, Słownik Adama Fischera”, Łódź 2014