Bylica Piołun – naturalny sposób na zatrucia pokarmowe
Artemisia absinthium – nazwa łacińska
Rodzina: Astrowate
Ziele opisywała św. Hildegardy i tak o bylicy piołunie pisała w swoim dziele: ,,Sprzeciwia się wszelkim jadom. Chroni od upicia.Broni od pokus Wenus.Ociemniałym wzrok przywraca”
Nazwy w innych językach :
Artemisia Wormwood – po angielsku; Artemisia-Wermut – po niemiecku; Artemisia Pelyněk – po czesku; Absinthe d’Armoise – po francusku; Artemisia Ajenjo – po hiszpańsku
Inne nazwy bylicy piołun :
psia ruta, absynt, wermut, bielica piołunem, bylica gorzka, ziele absyntu, ziele kołyski
Bylica piołun to wieloletnia roślina zielna, dorastająca do około 0,5-1,2 m wysokości.
Posiada srebrzysto-zielone, pierzaste liście i żółte kwiaty zebrane w drobne koszyczki. Naturalnie występuje w Europie, Azji i północnej Afryce. Preferuje miejsca suche, słoneczne, często można ją spotkać na ugorach, przydrożach i na terenach ruderalnych.
Surowiec zielarski:
Głównym surowcem lekarskim są liście i ziele piołunu. Przyziemne liście ścina się w pierwszym roku wegetacji w ciągu lata, a z roślin starszych górne części pędów w okresie zakwitania od lipca do września.
Bylica Piołun Substancje czynne:
olejek eteryczny 2 do 6 ml/kg): tujon, octan chryzantemylu, octan sabinylu, alfa-tujon, w różnych stężeniach w zależności od chemotypu, gorycze, laktony seskwiterpenowe: absynt 0,20-0,28%, artabzyna, matrycyny, flawonoidy: kemferol, kwercetol, flawony (artemizyniny), kumaryny i lignany (sezaminy)
Bylica Piołun Działanie:
wspomaga przepływ żółci, chroniące wątrobę, częściowo przeciwwirusowe, wspomaga krążenie krwi, wzmacnia układu odpornościowy, wzmacnia układ trawienny,
Bylica Piołun Zastosowanie:
Medycyna ludowa , fitoterapia:
Piołun był używany od czasów starożytnych w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Podobnie jak dzisiaj, piołun stosowany jest przy bólach głowy, stanach zapalnych i bólach menstruacyjnych ze względu na jego działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe i stymulujące krążenie. I wreszcie, piołun jest uważany za domowy środek na rozstrój żołądka, niestrawność , utratę apetytu i wzdęcia oraz pasożyty ( tasiemce, przywry, glisty, robaki) jak również pierwotniaki. Kąpiel stóp z bylicą może również pomóc w walce z zimnymi stopami. Olejek z bylicy może ożywić zmęczone i opuchnięte nogi, na przykład po długich wędrówkach.
Kosmetyka:
Napary z ziela dodawano do kąpieli przy chorobach skóry. Napar z piołunu (mimo że nie zawiera saponin), stosunkowo szybko zmywa tłuszcz, smar i olej z rąk.
Ogród:
Bylica piołun odstrasza skutecznie komary. Obornik z piołunu jest stosowany w przypadku szkodników roślin, natomiast oprysk z obornika piołunowego zwalcza rdzę i roztocza na liściach innych roślin.
Św. Hildegarda polecała ,,W ogrodzie pokropionym wódką piołunową żadne zwierzęta szkody nie czynią. Pszczoły odgania, nie należy go sadzić koło pasieki.Nasiona roślin ogrodowych moczone w soku z piołunu wydają rośliny, którym mszyce i gąsienice nie szkodzą”.
Kuchnia:
Bylica Piołun można stosować zarówno świeży, jak i suszony. Zioło to dobrze komponuje się z tłustymi potrawami, takimi jak golonka, gęś czy królik; Używa się go jednak bardzo oszczędnie ze względu na intensywny smak. Piołun jest bardzo popularny jako składnik win ziołowych,
Weterynaria:
Św. Hildegarda polecała ,,Bydło od chorób, a zwłaszcza od morowego powietrza i zdychania, zachowuje.Do grzęd obsadzonych piołunem węże nie wchodzą”.
Działania uboczne i przeciwwskazania
Matki karmiące piersią i kobiety w ciąży powinny unikać spożywania piołunu.Zbyt duże dawki piołunu mogą również powodować objawy zatrucia , w tym wymioty, skurcze i biegunkę. Przyczyną jest tujon, składnik olejku eterycznego, który w średnich i dużych dawkach działa jak neurotoksyna.
W żadnym wypadku nie należy stosować piołunu, jeśli występują wrzody żołądka.
UWAGA: Ze względu na zawartość tujonu w piołunie absynt był przez długi czas zakazany w wielu krajach europejskich. Powód: zbyt wysoki poziom tujonu prowadzi do zaburzeń percepcji sensorycznej. W 1998 roku w wielu krajach zniesiono zakaz sprzedaży absyntu i absynt może być ponownie produkowany i sprzedawany. W UE obowiązują jednak regulacje dotyczące zawartości tujonu w absyncie – w zależności od zawartości alkoholu w spirytusie. Absynt zawierający mniej niż 25% alkoholu może zawierać maksymalnie 5 mg tujonu na 1 kg alkoholu, natomiast absynt zawierający więcej niż 25% alkoholu może zawierać maksymalnie 10 mg/kg.
Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi tutaj przepisami i metodami wykorzystania bylicy piołunu:
maść piołunowa, wino piołunowe, piołunówka, nalewka, napar, nawóz i oprysk piołunowy, olejek,
Źródła:
Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniecki, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987
Marek Czekański – na podstawie pism św. Hildegardy z Bingen, Zioła św. Hildegardy, Kraków 2007
https://rozanski.li/337/piolun-artemisia-absinthium-l-w-fitoterapii/
https://www.kraeuter-buch.de/kraeuter/Wermut.html#google_vignette