Bylica jednoroczna
Przede wszystkim roślina ta zwana jest słodkim piołunem, jej ojczyzną są Chiny, gdzie znana jest pod nazwą Ching hao. Notabene liście bylicy jednorocznej od ponad 2000 lat w tradycyjnej medycynie chińskiej były wykorzystywane do leczenia gorączki i innych objawów malarii. Nie mówiąc o tym, że Ge Hong, chiński lekarz żyjący w IV wieku przygotowywał ze słodkiego piołunu skuteczny lek na malarię o nazwie qing hao. Łacińskie słowo ,,annua”oznacza, że roślina jest jednoroczna co oznacza, że cały cykl jej rozwoju przebiega przez jeden sezon wegetacyjny. Co więcej łacińska nazwa ,,Artemisia” odnosi się do greckiej bogini ,,Artemidy”, która była uważana za opiekunkę dzikich zwierząt i boginię łowów.
Zalety zdrowotne Artemisia Annua:
1. Skuteczna w leczeniu malarii
Główny składnik artemizyna jest powszechnym lekiem stosowanym na malarię na całym świecie. W latach 60. ubiegłego wieku malaria dziesiątkowała ludność wielu krajów Afryki oraz Azji, w tym również niektórych regionów Chin. Biorąc to pod uwagę Rząd Chiński powołał zespół naukowców do tajnego programu badawczego, w zespole tym znalazła się też kobieta o imieniu Youyou Tu. Badaczka ta wraz ze swym zespołem przebadała ponad 2 tys. starożytnych przepisów na leki oraz sporządziła wraz z nimi 380 ekstraktów ziół z ponad 200 roślin. Co najważniejsze przydatne okazało się tylko jedno zioło o nazwie Artemisia annua (tzw. bylica roczna). Zespół ten pod przewodnictwem Youyou Tu odkrył potężny związek pod nazwą artemizyna. Za to właśnie odkrycie badaczka Youyou Tu w 2015 roku została uhonorowana nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii miała wówczas 85 lat. Firmy farmaceutyczne oferują różne pochodne artemizyny pod nazwami:
– artesunat
– artemeter
– arteeter
– dihydroartemizyna
2. Siła właściwości przeciwdrobnoustrojowych
Badania wykazały, że roślina ta jest jednym z najlepszych ziół dla zdrowia układu odpornościowego. Dokładnie olejek eteryczny pozyskany z artemisia annua. Olejek powstrzymuje bakterie Gram-dodatnie i jak i Gram-ujemne miedzy innymi wymienione poniżej:
staphylococcus aureus ( gronkowiec złocisty), enterococcus hirae, streptococcus ( zapalenie płuc ), bacillus spp., listeria innocua, escherichia coli, shigell spp., salmonella enteritidis, klebsiella ( zapalenie płuc ), haemophilus influenza, pseudomonas aeruginosa i wiele innych.
Dodatkowo należy wspomnieć, że Artemisia Annua posiada również właściwości przeciwgrzybiczne, jest skuteczna przeciwko:
aspergillus fumigatus, candida albicans
3. Efektywna w leczeniu artretyzmu
Ekstrakt z bylicy jednorocznej skutecznie poprawia ruchomość stawów zmniejszając ich sztywność i redukując ból. Naukowcy odkryli, że artemizyna skutecznie zmniejsza objawy artretyczne.
4. Posiadająca właściwości przeciwutleniające
Duża zawartość związków fenolowych w Artemisia Annua czyni ją skuteczną do zwalczania wolnych rodników.
5. Wyróżniająca się korzyścią przeciwcukrzycową
Badacze zauważyli, że bylica roczna pomaga regulować poziom cukru we krwi. Ponieważ wpływa na poprawę metabolizmu glukozy dzięki związkom przeciwutleniającym.
6. Szeroka gama innych korzyści zdrowotnych
- może mieć właściwości przeciwnowotworowe – odsyłam do artykułu Pani Edyty Żyromskiej, opublikowanym na platformie forumonkologiczne.pl
- może pomóc w walce z covid-19 – badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców w latach 2020/2021 wskazują, że różne czynniki bylicy rocznej utrudniają przyczepianie się SARS-CoV-2
- może mieć właściwości przeciwwirusowe – naukowcy w wyniku badań laboratoryjnych nad innymi związkami czynnymi artemisia annua, zauważyli, że związek inny , niż artemizyna wykazuje silne działanie przeciw HIV.
- wspomaga trawienie tak jak inne rośliny piołunowate
- posiada dużą zdolność do zmniejszania stanu zapalnego dróg oddechowych przez co może być pomocna w leczeniu astmy
Podsumowując jeżeli chcesz zapoznać się szczegółowo jak Ching-hao czyli artemisia annua była używana w tradycyjnej medycynie chińskiej do odsyłam Cię do artykułu pod tym linkiem: www.itmonline.org/arts/chinghao.htm
Jeżeli wolisz słuchać to tutaj możesz.
źródła:
https://botanicalinstitute.org/artemisia-annua/ http://www.itmonline.org/arts/chinghao.htm https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C406795%2Cyouyou-tu-pierwsza-chinka-z-noblem-z-medycyny.html https://www.forumonkologiczne.pl/artykul/artemizyna-nowosc-w-walce-z-rakiem/24521/2