BURAK ZWYCZAJNY – CIEKAWOSTKI I HISTORIA
Beta Vulgaris
Burak jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych warzyw na całym świecie. W czasach starożytnych był hodowany zarówno w celach spożywczych jak i leczniczych. W artykule autorstwa Macieja Ołtarzewskiego możemy przeczytać, iż wzmianki o tym warzywie znajdujemy w dokumentach pochodzących z Babilonii około 722 roku p.n.e. Natomiast w okresie średniowiecza uprawiany był głównie we Francji i we Włoszech. Burak jest bardzo łatwy w uprawie i wytrzymały na susze i choroby. Obecnie jest stosowany w fitoterapii ze względu na doskonałe żródło witamin, soli mineralnych oraz pierwiastków śladowych.
Reasumując Roślina ta jest przedmiotem wielu publikacji oraz badań naukowych, poniżej mojego wpisu zamieszczam niektóre z nich.
Zalety zdrowotne buraka ćwikłowego wg American Heart Association (AHA)
PO PIERWSZE- Dla dobrego serca
Związki czynne zawarte w buraku poprawiają krążenie krwi, normalizują ciśnienie, chronią komórki serca przed uszkodzeniami oksydacyjnymi oraz przed zawałem serca i udarem mózgu,
PO DRUGIE – Regulują poziom cukru we krwi
Regularne jedzenie buraków poprawia metabolizm oraz wrażliwość na insulinę i zwiększa tolerancję glukozy.
PO TRZECIE – Posiadają właściwości antynowotworowe
Substancje czynne zawarte w buraku ćwikłowym zapewniają ochronę antyoksydacyjną przed uszkodzeniami komórek przez wolne rodniki.
PO CZWARTE – Dla zdrowia wątroby
Związki zwane betainą zawarte w burakach pomagają zmniejszyć stłuszczenie wątroby poprzez stymulację enzymów spalających tłuszcz w komórkach wątroby. Pomagają również w utrzymaniu zdrowej funkcji wątroby.
PO PIĄTE – Czynią jelita szczęśliwymi
Sok z buraków reguluje równowagę jelitowo-żołądkową, natomiast kiszony sok z buraka przywraca prawidłową florę bakteryjną jelit.
PO SZÓSTE – Skuteczny w walce z otyłością
Spożywanie buraków zmniejsza wagę ciała poprzez zapewnienie dłuższego uczucia sytości oraz przyśpieszenia metabolizmu.
PO SIÓDME – Zdrowe kości
Regularne spożywanie buraków powoduje znaczny wzrost wchłaniania wapna poprzez wysoką zawartość manganu i witaminy K.
8. Doskonała pamięć
Dzięki zawartością kwasu foliowego, przeciwutleniaczy oraz azotanów skutecznie chronią przed demencją.
Publikacje naukowe:
- Benjamim, Cicero Jonas R. i in. „ Wyciąg z buraków (Beta Vulgaris L.) ostro poprawia regenerację zmienności rytmu serca po ćwiczeniach siłowych: randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie pilotażowe. „Journal of the American College of Nutrition vol. 40,4 (2021): 307-316.
- Asgary, S i in. „ Poprawa nadciśnienia, funkcji śródbłonka i zapalenia ogólnoustrojowego po krótkotrwałej suplementacji sokiem z buraków czerwonych (Beta vulgaris L.): randomizowane badanie pilotażowe. „Dziennik nadciśnienia tętniczego człowieka cz. 30.10 (2016): 627-32.
- Jajja, A i in. „ Suplementacja burakami obniża codzienne skurczowe ciśnienie krwi u starszych osób z nadwagą. „Badania żywieniowe (Nowy Jork, NY) tom. 34.10 (2014): 868-75.
Źródła:
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/burak-i-jego-dobroczynne-dzialanie/ https://www.pressesante.com/voici-8-avantages-prouves-de-la-betterave-selon-lamerican-heart-association/ https://www.medicalnewstoday.com/articles/277432
Opublikuj komentarz