Ładowanie

Śnieżyczka przebiśnieg

Śnieżyczka przebiśnieg – kwiat nadziei, gatunek podlega ochronie, zagrożony wyginięciem, roślina miododajna i lecznicza.

Galanthus nivalis L. – nazwa łacińska

Rodzina: Amarylkowate

Nazwy w innych językach :

Snowdrop – po angielsku; Die Schneeglöckchen – po niemiecku;  Sněženka – po czesku; Perce-neige – po francusku; Campanilla de invierno – po hiszpańsku

Inne nazwy śnieżyczki przebiśniegu :

przebiśnieg pospolity, przebiśnieg zwyczajny, gładysz pospolity, dzwonki gromniczne, biała dziewica

Śnieżyczka przebiśnieg to wieloletnia roślina, która dorasta do około 15–30 cm wysokości i kwitnie od stycznia do kwietnia w północnej strefie umiarkowanej . W korzystnych warunkach tworzy duże kępy.

Kulista lub jajowata cebula. U jej nasady wytwarzane są cebule potomne. Asymilacyjne liście odziomkowe zwykle dwa, rzadko trzy lub cztery (liście liczniej rozwijają się po przekwitnieniu), sinozielone, mięsiste. U nasady objęte są liściem pochwiastym o długości do 6 cm. Kwiat pojedynczy, pachnący, zwisający na szypułce o długości ok. 3 cm wyrastającej ze szczytu łodygi.

Gatunek występuje w stanie dzikim w południowej i środkowej Europie, od północno-wschodniej części Hiszpanii poprzez Włochy, Grecję, Francje, Niemcy,Polskę, Ukrainę, Kaukaz i Azję Mniejszą.

Surowiec zielarski:

Głównym surowcem lekarskim są wysuszone i sproszkowane cebule przebiśniegów. 

 

Śnieżyczka przebiśnieg Substancje czynne:

alkaloidy głównie alkaloid amaryllowaty, galantamina, likoryna, lektyny, śluzy, 

Śnieżyczka przebiśnieg Działanie:

przeciwwirusowe, antymitotyczne, antyleukemiczne i cytotoksyczne, moczopędne i przeciwbakteryjne

Śnieżyczka przebiśnieg Zastosowanie:

Medycyna ludowa , fitoterapia:

Galantamina stosowana jest jako środek przeciw demencji i spowalniający postęp choroby Alzheimera. Alkaloid ten stosowany jest także w chorobach przebiegających z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Stosowany jest w preparatach zwiększających napięcie mięśni podawanych chorym na chorobę Heinego-Medina oraz w przypadku porażeń po udarze mózgu. Likoryna zawarta w cebulkach posiada właściwości przeciwwirusowe. Ponadto w leczeniu manii, otępienia na tle miażdżycy, poliomyelitis, miopatii. Czysta galantamina podawana jest w dawce 4-8 mg 2 razy dziennie. Gotowym preparatem dostępnym w Polsce jest Nivalin. W medycynie ludowej stosowana jest jako środek na bóle głowy, migreny, stany zapalne stawów czy mięśni.

Kosmetyka:

Śnieżyczka przebiśnieg, ceniona za swoje nawilżające i odżywcze właściwości, stanowi kluczowy składnik szerokiej gamy kosmetyków, w tym kremów przeciwzmarszczkowych, serum nawilżających, toników, maseczek i wielu innych. Dzięki regularnemu stosowaniu produktów zawierających ten składnik, można znacząco poprawić kondycję skóry, a także efektywnie zwalczać trądzik i inne problemy dermatologiczne.

Nie ograniczając się jedynie do pielęgnacji skóry, śnieżyczka przebiśnieg znajduje również zastosowanie w produktach do włosów, gdzie jej ekstrakt wspiera wzmocnienie cebulek włosowych i przeciwdziała ich wypadaniu. Produkty te są szczególnie rekomendowane dla osób borykających się z problemem osłabionych i rzadkich włosów, oferując im wsparcie w odzyskaniu ich naturalnej siły i zdrowego wyglądu.

Ogród:

Śnieżyczka przebiśnieg jest rośliną miododajną jako jedna z pierwszych gatunków po okresie zimowym dostarcza pyłku i nektaru.

Działania uboczne i przeciwwskazania

Możliwe objawy zatrucia to zwiększone wydzielanie śliny, ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka. Sporadycznie obserwuje się zaburzenia krążenia objawiające się poceniem i zawrotami głowy.

UWAGA: Wszystkie części rośliny, zwłaszcza cebula, zawierają trujące alkaloidy. Ze względu na toksyczność rośliny nie wolno jej stosować w samoleczeniu.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda ta roślina to zobacz:

Jeśli wolisz oglądać i słuchać to zapraszam na filmik:

Źródła:

https://de.wikipedia.org/wiki/Schneegl%C3%B6ckchen

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Anie%C5%BCyczka_przebi%C5%9Bnieg

https://rozanski.li/381/galantamine-galantamina-i-galanthus-sniezyczka/

Moje motto: Syr, 38:4,,Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził.'' Od dziecka pasjonują mnie zioła. Wychowałam sie na wsi, mama przekazała mi wiedzę o ziołach, którą ona pozyskała od babci. Jestem fitoterapeutka i art terapeutką. Należę do Międzynarodowego Stowarzyszenia św. Hildegardy.

Verified by MonsterInsights