Ładowanie

DZIKA RÓŻA

dzika róża

Róża dzika – przywraca miłość i urodę, uspakaja gniew

Rosa Canina L. – nazwa łacińska

Rodzina: Różowatych

Ziele opisywała św. Hildegarda i tak o niej pisała w swoim dziele:   „Róża działa dobrze także w maściach i wszystkich środkach leczniczych, jeśli zostanie do nich dodana. Są lepsze, jeśli znajdzie się w nich trochę róży, nawet jeśli będzie jej niewiele- z powodu wspomnianych już jej dobrych właściwości (Physica).

Nazwy w innych językach :

Wild Rose – po angielsku; Wilde Rose – po niemiecku;  Divoká Růže – po czesku;  Rose Sauvage – po francusku; Rosa Salvaje – po hiszpańsku

Inne nazwy Dzikiej Róży  :

róża arktyczna, psia róża, szypszyna, szypszyniec różany

Jest to krzew dorastający do wysokości do 3 metrów. Liście są pierzaste, o długości 7–14 cm, z trzema do siedmiu listków,  natomiast kwiaty są różowe (rzadko białe), o średnicy 3,5–5 cm, a owoce są czerwone, gruszkowate do jajowatych, o średnicy 10–15 mm. Roślina ta występują w Europie, Azji Mniejszej i Afryce. W Polsce Rosa Cania występuje na całym obszarze. występuje w miejscach półcienistych lub cienistych, ale wciąż jasnych, takich jak wzdłuż krawędzi ścieżek i drzew, w rzadkich lasach oraz na nasypach, łąkach i pastwiskach. 

Surowiec zielarski:

Surowcem są szupinkowate owocostany (owoce rzekome) różnych gatunków rodzaju Rosaceae.
Owoce zbiera się przed dojrzeniem i suszy w temperaturze do 50 st. C. oraz płatki kwiatów, które  z kolei suszymy w temperaturze max 35 st.C. Surowcem też są nasiona.

Substancje czynne:

witaminy, głównie wit. C oraz wit. A, B1, B2, E i K. Ponadto flawonoidy, karotenoidy, kwasy organiczne, galaktolipid, garbniki

Działanie:

Róża dzika ma działanie słabo rozkurczające, żółciopędne, łagodnie moczopędne. Jest stosowana przede wszystkim jako lek ogólnie wzmacniający (bogate źródło witaminy C), ale także pomocniczo do leczenia różnych schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego. Posiada również działanie  przeciwszkorbutowe, lekko rozwalniające oraz słabo uspokajające. Surowiec róży wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.

Dzika Róża – zastosowanie:

Medycyna ludowa :

Wykorzystywano ja w rekonwalescencji, oraz niedoborach witamin jak również w intensywnych miesiączkowaniach. Znajdowała zastosowanie w chorobach alergicznych, reumatycznych i naczyniowych, w nadciśnieniu, stanach zapalnych układu moczowego i płciowego; w przewlekłych chorobach skórnych; stanach zapalnych jelit i żołądka; owrzodzeniach, nadżerkach i krwawieniach z  dziąseł, zapaleniu przyzębia. 

Kosmetyka:

Preparaty z dzikiej róży mają silne działanie rozjaśniające skórę, wyrównują i ożywiają koloryt skóry. Kosmetyki z dziką różą przeznaczone są do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej natomiast olejek z dzikiej róży stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym jego zapach uspakaja i odpręża. Natomiast woda z dzikiej róży przywraca odpowiednie pH skóry.

Ogród:

Dzika róża ma zastosowanie dekoracyjne, jest też wykorzystywana do żywopłotów. Sadzimy ją w okresie wiosennym lub jesiennym, a upraw jej jest prosta i mało wymagająca. Przyciąga liczne owady.

Kuchnia:

Dzika róża w kuchni jest używana do przygotowania konfitur z  jej płatków  lub z owoców. Susz z owoców oraz płatków stosuje się do zaparzania herbaty lub wykorzystuje się do przygotowania cukru różanego.

Weterynaria:

Wykorzystywana jako suplement diety dla psów, kotów i koni.

Działania uboczne i przeciwwskazania

Działania niepożądane i skutki uboczne związane ze stosowaniem dzikiej róży i jej przetworów zgodnie z zaleceniami nie są znane.

Wniosek: Dzika Róża może być wskazana w różnych sytuacjach, a jej zalet jest naprawdę wiele. Mimo to zawsze pamiętaj o konsultacji z lekarzem.

Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi tutaj przepisami i metodami wykorzystania dzikiej róży:

herbata, dżem, konfitura, syrop, olejek, wino, nalewka, galaretka, likier, sok

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda jeden z jej gatunków to zobacz filmik poniżej

Jeśli wolisz słuchać i oglądać  to zapraszam do filmu 

 

 

Źródła:

Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniecki, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987

Monika Kujawska, Łukasz Łuczaj, Joanna Sosnowska, Piotr Klepacki ,, Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych, Słownik Adama Fischera”, Łódź 2014

http://www.farmakognozjaonline.pl

https://rozanski.li/2215/owoc-dzikiej-rzy-fructus-rosae/

https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCa_dzika

Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy

Moje motto: Syr, 38:4,,Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził.'' Od dziecka pasjonują mnie zioła. Wychowałam sie na wsi, mama przekazała mi wiedzę o ziołach, którą ona pozyskała od babci. Jestem fitoterapeutka i art terapeutką. Należę do Międzynarodowego Stowarzyszenia św. Hildegardy.

1 comment

Fotograf

W trakcie poszukiwania w internecie informacji znalazłam ten artykuł. Wielu autorom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Chcę wyrazić uznanie za Twoją pracę. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i częściej odwiedzał, aby zobaczyć nowe posty.

Opublikuj komentarz

Mogłeś przegapić

Verified by MonsterInsights