DZIKA RÓŻA
Róża dzika – przywraca miłość i urodę, uspakaja gniew
Rosa Canina L. – nazwa łacińska
Rodzina: Różowatych
Ziele opisywała św. Hildegarda i tak o niej pisała w swoim dziele: „Róża działa dobrze także w maściach i wszystkich środkach leczniczych, jeśli zostanie do nich dodana. Są lepsze, jeśli znajdzie się w nich trochę róży, nawet jeśli będzie jej niewiele- z powodu wspomnianych już jej dobrych właściwości (Physica).
Nazwy w innych językach :
Wild Rose – po angielsku; Wilde Rose – po niemiecku; Divoká Růže – po czesku; Rose Sauvage – po francusku; Rosa Salvaje – po hiszpańsku
Inne nazwy Dzikiej Róży :
róża arktyczna, psia róża, szypszyna, szypszyniec różany
Jest to krzew dorastający do wysokości do 3 metrów. Liście są pierzaste, o długości 7–14 cm, z trzema do siedmiu listków, natomiast kwiaty są różowe (rzadko białe), o średnicy 3,5–5 cm, a owoce są czerwone, gruszkowate do jajowatych, o średnicy 10–15 mm. Roślina ta występują w Europie, Azji Mniejszej i Afryce. W Polsce Rosa Cania występuje na całym obszarze. występuje w miejscach półcienistych lub cienistych, ale wciąż jasnych, takich jak wzdłuż krawędzi ścieżek i drzew, w rzadkich lasach oraz na nasypach, łąkach i pastwiskach.
Surowiec zielarski:
Surowcem są szupinkowate owocostany (owoce rzekome) różnych gatunków rodzaju Rosaceae.
Owoce zbiera się przed dojrzeniem i suszy w temperaturze do 50 st. C. oraz płatki kwiatów, które z kolei suszymy w temperaturze max 35 st.C. Surowcem też są nasiona.
Substancje czynne:
witaminy, głównie wit. C oraz wit. A, B1, B2, E i K. Ponadto flawonoidy, karotenoidy, kwasy organiczne, galaktolipid, garbniki
Działanie:
Róża dzika ma działanie słabo rozkurczające, żółciopędne, łagodnie moczopędne. Jest stosowana przede wszystkim jako lek ogólnie wzmacniający (bogate źródło witaminy C), ale także pomocniczo do leczenia różnych schorzeń wątroby, nerek i przewodu pokarmowego. Posiada również działanie przeciwszkorbutowe, lekko rozwalniające oraz słabo uspokajające. Surowiec róży wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne.
Dzika Róża – zastosowanie:
Medycyna ludowa :
Wykorzystywano ja w rekonwalescencji, oraz niedoborach witamin jak również w intensywnych miesiączkowaniach. Znajdowała zastosowanie w chorobach alergicznych, reumatycznych i naczyniowych, w nadciśnieniu, stanach zapalnych układu moczowego i płciowego; w przewlekłych chorobach skórnych; stanach zapalnych jelit i żołądka; owrzodzeniach, nadżerkach i krwawieniach z dziąseł, zapaleniu przyzębia.
Kosmetyka:
Preparaty z dzikiej róży mają silne działanie rozjaśniające skórę, wyrównują i ożywiają koloryt skóry. Kosmetyki z dziką różą przeznaczone są do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej natomiast olejek z dzikiej róży stosowany jest w przemyśle perfumeryjnym jego zapach uspakaja i odpręża. Natomiast woda z dzikiej róży przywraca odpowiednie pH skóry.
Ogród:
Dzika róża ma zastosowanie dekoracyjne, jest też wykorzystywana do żywopłotów. Sadzimy ją w okresie wiosennym lub jesiennym, a upraw jej jest prosta i mało wymagająca. Przyciąga liczne owady.
Kuchnia:
Dzika róża w kuchni jest używana do przygotowania konfitur z jej płatków lub z owoców. Susz z owoców oraz płatków stosuje się do zaparzania herbaty lub wykorzystuje się do przygotowania cukru różanego.
Weterynaria:
Działania uboczne i przeciwwskazania
Działania niepożądane i skutki uboczne związane ze stosowaniem dzikiej róży i jej przetworów zgodnie z zaleceniami nie są znane.
Wniosek: Dzika Róża może być wskazana w różnych sytuacjach, a jej zalet jest naprawdę wiele. Mimo to zawsze pamiętaj o konsultacji z lekarzem.
Zachęcam do zapoznania się z zamieszczonymi tutaj przepisami i metodami wykorzystania dzikiej róży:
herbata, dżem, konfitura, syrop, olejek, wino, nalewka, galaretka, likier, sok
Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda jeden z jej gatunków to zobacz filmik poniżej
Jeśli wolisz słuchać i oglądać to zapraszam do filmu
Źródła:
Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniecki, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987
Monika Kujawska, Łukasz Łuczaj, Joanna Sosnowska, Piotr Klepacki ,, Rośliny w wierzeniach i zwyczajach ludowych, Słownik Adama Fischera”, Łódź 2014
http://www.farmakognozjaonline.pl
https://rozanski.li/2215/owoc-dzikiej-rzy-fructus-rosae/
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCa_dzika
Polskie Towarzystwo Przyjaciół św. Hildegardy
1 comment