RZEŻUCHA ŁĄKOWA

0 Comments

Rzeżucha łąkowa jest znakiem nadejścia wiosny. Bywa nazywana,  też kwiatem kukułki.

W dodatku Rzeżucha łąkowa nadaje się do ziołowych ogrodów oraz na kwietne łąki. Jest to roślina miododajna, przyciągająca owady.

Cardamine pratensis – nazwa łacińska

Rodzina: Kapustowate

Gatunek: Bylina

Nazwy kwiatu kukułki w innych językach:

Meadow cress  – po angielsku; Wiesenkresse – po niemiecku; Řeřicha luční – po czesku; Žerucha lúčna – po słowacku; Cresson des prés – po francusku; berro de pradera – po huszpańsku;

Inne nazwy rzeżuchy łąkowej:

Lady’s-smock, Cuckoo-flower, Meadow cress, Spinks, Cuckoo flower, American cuckoo-flower, Cuckoo bittercress, Cuckooflower, Fen cuckoo flower, Meadow Bittercress, European Field Bittercress, Lady’S Smock, Milk-Maids, Ängskrasse.

Formowanie kwiatów rzeżuchy łąkowej następowało zwykle w czasie  pojawienia się kukułek, stąd być może nazwa kwiat kukułki.

Występuje na wilgotnych  łąkach, rowach i brzegach rzek, a także poboczach dróg.  Rzeżuchę łąkową spotkamy  w  całej Europie, Ameryce Północnej, Azji i na Azorach. Roślina ta dorasta do 40–60 cm wysokości. Liście ma pierzaste o długości 5–12 cm z 3–15 listkami, z których każdy ma około 1 cm długości. Kwiaty Białe lub fioletowe, wyrastające na szypułach o długości 2-4 mm i zebrane w luźne grono na szczycie łodygi. Rzeżucha łąkowa kwitnie od marca do kwietnia. Jeszcze raz należy podkreślić, że rzeżucha łąkowa jest rośliną miododajną. W każdym razie kwiat kukułki stanowi cenny dodatek do każdego ogrodu, którego celem jest przyciąganie dzikich owadów.

Surowcem Rzeżuchy łąkowej są liście, ziele, łodyga, kwiaty jak i kwiatostany

Substancje czynne

witamina C, sole mineralne, żelazo,  witaminy A,B,PP,K,E oraz siarka w dużej ilości

Działanie

Rzeżucha łąkowa posiada silne działanie moczopędne jak również bakteriobójcze. Kwiat kukułki pozwala   usuwać toksyny z organizmu, ponadto obniża poziom cukru we krwi. Roślina ta wspomaga prawidłową pracę trzustki, poprawia trawienie, zapobiega otyłości, dezynfekuje drogi moczowe i jamę ustną jak również wybiela przebarwienia. Co najważniejsze posiada działanie przeciwzapalne.

Zastosowanie

Kwiat kukułki ma szerokie zastosowanie chociażby w kosmetyce, medycynie ludowej tudzież w kuchni. W kosmetyce  rzeżucha łąkowa polecana  jest jako skuteczny środek przy uciążliwym trądziku tudzież nadmiernym wypadaniu włosów, natomiast w medycynie ludowej bywa polecana jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy w dolegliwościach reumatycznych oraz wszelkich  nerwobólach. Natomiast w kuchni można dodawać ją do sałatek, surówek, zup i sosów.

Działania uboczne i przeciwwskazania

Nie jest polecana dla osób cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy.  Nie mogą jej stosować osoby z niewydolnością nerek.

Poniżej znajdziesz przepisy oraz produkty:

śniadanie mocy

Zobacz jak wygląda rzeżucha łąkowa przed kwitnienie i w czasie kwitnienia:

Źródła:

Łukasz Łuczaj ,,Dzikie rośliny jadalne w Polsce” Krosno 2004

Wolfgang Hensel ,, Jaka to roślina lecznicza?”  Warszawa 2009

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rze%C5%BCucha_%C5%82%C4%85kowa

https://en.wikipedia.org/wiki/Cardamine_pratensis

https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/2431-rerisnice-lucni-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-co-sbirame-pestovani

Categories:
Facebook Pinterest Linkedin Tweet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *